Aloes to roślina niezwykle szanowana za swoje liczne właściwości prozdrowotne, ale niewielu z nas wie jak właściwie z niej korzystać, szczególnie gdy mamy ją w doniczce na naszym parapecie. Czy wiesz, jak zrobić z niej żel, który pomoże Ci zatroszczyć się o skórę czy jak o nią odpowiednio zadbać? Ten artykuł przybliży Ci tajniki związane z aloesem z doniczki.
Zobacz także: Aloes – wszystko co musisz o nim wiedzieć!
Jakie są właściwości aloesu z doniczki?
Aloes z doniczki, niezależnie od odmiany, dzieli wiele wspólnych cech wartościowych dla naszego zdrowia i urody. Jest on nie tylko piękną dekoracją do naszego domu, ale także przyjacielem naszej skóry i organizmu.
Skład aloesu
Aloes jest bogaty w wiele substancji aktywnych, takich jak witaminy, w tym A, C, E, B1, B2, B3, B6, B12, kwas foliowy i cholinę. W aloesie znajdują się również minerały takie jak wapń, sód, potas, magnez, mangan, miedź, cynk i chrom. Poza tym aloes zawiera aminokwasy, enzymy, polisacharydy, stereoły roślinne oraz substancje przeciwzapalne i przeciwbakteryjne.
Korzyści dla skóry i zdrowia
Właściwości aloesu są wielopłaszczyznowe. Działa on łagodząco na podrażnienia skóry, wspomaga regenerację naskórka, pomaga w walce z trądzikiem i łojotokiem. Jest też doskonałym nawilżaczem. W medycynie naturalnej stosowany jest w leczeniu różnorodnych schorzeń, takich jak problemy trawienne, cukrzyca czy dolegliwości stawów i mięśni. Wspomaga też układ immunologiczny, przyspiesza gojenie się ran i ma działanie przeciwbakteryjne.
Jak można wykorzystać aloes z doniczki?
Wiele osób zastanawia się w jaki sposób można wykorzystać aloes z doniczki na korzyść swojej skóry czy zdrowia. Pokażemy Ci, jak przygotować z niej żel, który sprawdzi się w domowej pielęgnacji.
Przygotowanie żelu aloesowego
Przygotowanie żelu aloesowego wcale nie jest trudne. Wystarczy odciąć od dołu rośliny kilka najdłuższych liści, a następnie umyć je i odciąć ostre krawędzie. Liście należy przekroić na pół i za pomocą łyżeczki wydobyć z nich miąższ, który to jest naszym przyszłym żelem. Papkowatą masę warto przetrzeć przez sito, aby pozbyć się grudków i ewentualnych resztek skórki. Gotowy żel należy przechowywać w lodówce.
Zastosowanie aloesu na skórę
Żel aloesowy działa przede wszystkim nawilżająco, regenerująco i łagodząco. Doskonale sprawdza się jako naturalny krem do twarzy, maska nawilżająca czy środek łagodzący po opalaniu. Można go też stosować na małe skaleczenia, oparzenia czy ukąszenia owadów. Żel aloesowy świetnie sprawdzi się także jako składnik domowej maseczki do włosów.
W jaki sposób pielęgnować aloes w doniczce?
Jeśli chcemy mieć nieustanną dostępność świeżego aloesu, warto wiedzieć jak o tę roślinę dbać. Aloes nie jest wyjątkowo wymagającą rośliną i poradzi sobie nawet w mniej doskonałych warunkach, ale kilka podstawowych zasad warto jednak przestrzegać.
Odpowiednie warunki do uprawy
Aloes dobrze czuje się w miejscach nasłonecznionych, ale bez bezpośredniego dostępu do promieni słonecznych. Idealna temperatura dla jego wzrostu to ok. 20-25 stopni Celsiusza. Roślina preferuje lekko kwasową, przepuszczalną glebę, najlepiej specjalistyczną ziemię dla sukulentów.
Podlewanie i nawożenie
Podlewanie aloesu powinno być umiarkowane, ponieważ jest to sukulenta i zapas wody magazynuje w swoich liściach. Pamiętajmy zawsze o tym, by ziemia między kolejnymi podlewaniami była dobrze wyschnięta. Aloes możemy nawozić około raz na miesiąc w okresie wzrostu – od wiosny do jesieni – stosując nawozy do kaktusów. Zimą podlewanie ograniczamy do minimum, a nawożenie zaniechujemy całkowicie.