stomatologia dla dzieci warszawa

2019-01-10

Wizyta adaptacyjna u dentysty

Współczesna stomatologia dla dzieci zupełnie nie przypomina tego, co jeszcze dwadzieścia lat temu dostępne było dla nas. Nasze dzieci z pewnością nie muszą się już bać dentysty, a sami stomatolodzy zadbali o to, by gabinety kojarzyły im się tylko z czymś przyjemnym i bliskim. Nie brakuje w nich zabawek oraz kolorowych rysunków i po prostu jest miło, bo stomatolog dla dzieci w obecnych czasach interesuje się swoim pacjentem. Czy to oznacza, że wybór pierwszego dentysty dla dziecka jest prosty? Czy wystarczy wpisać w okienko wyszukiwarki hasło “stomatologia dla dzieci warszawa http://dentystadladzieciwarszawa.pl/“ i udać się pod pierwszy wskazany adres?


Chociaż gabinet jest piękny, dzieci mogą spędzić miło czas także w poczekalni, gdzie nie brakuje zabawek, nie to jest najważniejsze w stomatologii dla dzieci. Najistotniejsze z punktu widzenia małego pacjenta oraz jego rodzica jest podejście samego lekarza. A jakie ono jest, przekonujesz się podczas pierwszej wizyty u dentysty - tzw. wizyty adaptacyjnej. Jak powinna ona wyglądać i dlaczego właściwie warto się na nią udać jeszcze zanim zaczniemy leczenie zębów u dziecka?


Jak wygląda wizyta adaptacyjna u dentysty?


Rzeczywiście, gdy wpiszemy w okienko wyszukiwarki hasło “stomatologia dla dzieci warszawa”, znajdziemy naprawdę dużo wyników. Coraz więcej gabinetów dentystycznych otwiera się na potrzeby małych pacjentów. Czy to jednak oznacza, że wszyscy dentyści mogą leczyć dzieci? Teoretycznie mogą, jednak nie wszyscy powinni. Tylko stomatolog, który potrafi odpowiednio przeprowadzić wizytę adaptacyjną, powinien w przyszłości leczyć zęby dzieci. To właśnie od tego pierwszego spotkania zależy, czy dziecko będzie przez całe życie chętnie dbało o zęby i wracało na fotel w jego gabinecie.


Pierwszą rzeczą, na którą warto zwrócić uwagę, jest aranżacja gabinetu - czy jest on otwarty na potrzeby dzieci? Czy jest w nim nie tylko schludnie i czysto, ale także przyjemnie? Czy w poczekalni dziecko mogło bawić się ogólnodostępnymi zabawkami, by nie stresować się zupełnie nową dla niego sytuacją. Każdy stomatolog dla dzieci powinien o to zadbać.


Wizyta adaptacyjna u stomatologa dziecięcego powinna trwać troszkę dłużej - tak, by dziecko bez trudu mogło przyjrzeć się wszystkim zakamarkom gabinetu i oswoić z tym miejscem oraz sprzętami. Jej głównym założeniem jest bowiem oswojenie się zarówno z miejscem, jak i samym dentystą. To, jakie wrażenie stomatolog dla dzieci zrobi na swoim małym pacjencie, rzutuje na całe jego życie. Dlatego współczesna stomatologia dla dzieci uczy fachowców rozmowy z dziećmi - a te chcą być w centrum uwagi. Sprawi im więc radość pytanie o ulubioną zabawkę, kolegę z przedszkola czy bajkę. Stomatolog dziecięcy powinien być cierpliwy. Jeśli nie potrafi rozmawiać z twoim dzieckiem, jego nazwisko szybko powinno zniknąć z twojej listy, którą przygotować w oparciu o wyniki spod hasła “stomatologia dla dzieci warszawa”.


Ważne jest, by wizyta adaptacyjna nie wiązała się z żadnym bolesnym zabiegiem. Nie czekaj więc z nią do momentu, gdy pojawi się jakiś problem. Lepiej, żeby pierwszym zabiegiem dentystycznym w życiu twojego dziecka było zupełnie bezbolesne lakierowanie, które ma uchronić jego zęby przed próchnicą. W ten sposób dziecko zobaczy, że stomatolog dziecięcy nie jest jego wrogiem i nie ma się czego bać. Jeśli podczas wizyty adaptacyjnej obdarzy go zaufaniem, będzie chodziło do dentysty bez stresu.


Nie mniej ważne jest także podejście samego rodzica. Jeśli sam boisz się dentysty, poproś, by na tę wizytę poszedł z dzieckiem ktoś inny - drugi rodzic, ciocia czy wujek. Dziecko i tak stresuje się nową sytuacją, to wystarczy. Nie możesz przekazywać mu swoich lęków, bo cokolwiek nie zrobi sam stomatolog dziecięcy, dziecko i tak będzie się bało, bo ty nie jesteś pewny.


Jest bardzo dobrze, jeśli stomatolog dla dzieci nagradza dziecko za wizytę jakąś niewielką zabawką lub kolorowym dyplomem. Po takie rzeczy aż chce się wracać!


Nie podejmuj decyzji pochopnie. Przejrzyj na spokojnie całą listę znalezioną pod hasłem “stomatologia dla dzieci warszawa” i wybierz tego specjalistę, który oferuje wizytę adaptacyjną. To bardzo ważne dla twojego dziecka.