maty rozchodnikowe

2019-01-10

Nietypowe pokrycia dachowe - maty rozchodnikowe

Nic nie stoi na przeszkodzie, żeby odrobinę holenderskiej jakości wprowadzić na polską ziemię. Warto inwestować w takie pomysły, bo to właśnie niebanalne rozwiązania architektoniczne sprawiają, że krajobraz nabiera nietypowego wyglądu. Właściciel budynku, który postawił na maty rozchodnikowe http://gcl.com.pl/roslinnosc-do-nasadzen-na-dachach/maty-wegetacyjne/, może cieszyć się nie tylko przyjemnym dla oka wyglądem, ale także naturalnością, energooszczędnością czy mikroklimatem. A to wciąż nie wszystkie zalety zielonego dachu, który może być jak łąka przez okrągły rok!


Ciągle nie wszyscy wierzą w to, że maty rozchodnikowe pozwalają na stworzenie własnego ekosystemu. Tymczasem maty rozchodnikowe to pewnego rodzaju trawnik, który może znaleźć swoje zastosowanie nie tylko na dachach, ale także w wielu innych miejscach. Ich głównymi zaletami jest łatwość realizacji oraz w późniejszej pielęgnacji. Co ciekawe, maty rozchodnikowe można zastosować nie tylko na dachach płaskich, ale również tych skośnych i stromych. Sprawdzą się także na torowiskach, podjazdach czy autostradach. W wielu pionowych ogrodach stosowane są jako zielone ściany, co daje niesamowity efekt niewymagający skomplikowanej pielęgnacji.


Maty rozchodnikowe - rośliny


Maty rozchodnikowe są bardzo dobrym rozwiązaniem, ponieważ rozchodniki same w sobie są roślinami, które mogą rosnąć w naprawdę kiepskich warunkach - na skarpach, skalniakach, kamieniach czy w górach. Są odporne również na bardzo wysokie oraz bardzo niskie temperatury. To wciąż nie wszystkie powody, dla których maty rozchodnikowe są idealnym rozwiązaniem na zielone dachy. Równie istotne jest to, że wymagają one naprawdę minimalnej opieki ze strony człowieka - ich oczekiwania względem wody i pokarmu są niewielkie, a w przypadku płaskiego dachu wystarczy nawozić je raz do roku.


Wśród najpopularniejszych roślin, które tworzą maty rozchodnikowe, można wymienić: rozchodnik ostry, biały, kwiecisty, mieszańcowy, ościsty, kaukaski album, kaukaski fuldaglut, sześciorzędowy.


Współcześnie maty rozchodnikowe nie są już przygotowywane na macie filcowej czy fizelinie, a na specjalnej macie kokosowej, która rozkłada się z biegiem czasu - jest więc znacznie bardziej ekologiczna od swoich poprzedniczek. Jej główną zaletą jest szybkość ukorzeniania się roślin, która znacznie wzrosła względem poprzednich rozwiązań. To ważne, by roślina mogła dojść do substratu.


Zielony dach - ekologia, estetyka, natura


Jedną z większych zalet posiadania zielonego dachu jest darmowa oczyszczalnia powietrza. Maty rozchodnikowe bowiem tak samo jak wszystkie inne rośliny potrzebują dwutlenku węgla, by rozchodniki przetrwały, dlatego ich posiadacze mogą cieszyć się znacznie czystszym powietrzem wokół siebie.


Są jednak dodatkowe zalety, o których mówi się zdecydowanie za mało. Maty rozchodnikowe współcześnie mają około 10 centymetrów. Zapewnia to dodatkową ochronę przeciw wahaniom temperatury wewnątrz pomieszczenia. W przypadku zwykłego dachu wahania tego mogą wynosić nawet 60-70 stopni Celsjusza. Warto o tym mówić, gdyż taka stabilizacja temperatury znacząco wpływa na zmniejszenie kosztów energii. Oznacza to bowiem, że zimą mieszkanie będzie dłużej utrzymywało ciepło, latem zaś maty rozchodnikowe uchronią je przed przesadnym nagrzaniem. Co więcej, maty rozchodnikowe na dachu działają również wyciszająco, więc stosując je, chronimy się przed hałasem z zewnątrz.