badanie markery nowotworowe

2019-06-26

Co musisz wiedzieć o markerach nowotworowych

W ostatnich latach nowotwory stały się chorobami cywilizacyjnymi. Niestety, coraz więcej z nas na nie zapada. Dobra wiadomość jest jednak taka, że wzrosła także czujność samych pacjentów oraz lekarzy, którzy na czas kierują chorych na odpowiednie badania, wśród których warto wyróżnić markery nowotworowe. Zanim jednak wpadniesz w panikę i doczytasz się strasznych rzeczy znalezionych w sieci pod hasłem “badanie markery nowotworowe“, przeczytaj spokojnie to, co naprawdę powinieneś wiedzieć.


Pierwsza informacja, jaka powinna cię obchodzić jeszcze zanim wpiszesz w okienko wyszukiwarki hasło “badanie markery nowotworowe”, to czym one właściwie są. Nazywane również znacznikami nowotworowymi, to specyficzne substancje - jeśli występują w twoim organizmie i ich stan jest za wysoki, najprawdopodobniej świadczy on o chorobie. Co ważne, markery nowotworowe często pozwalają na wykrycie choroby w bardzo wczesnym stadium, kiedy wyleczenie zupełne jest jeszcze możliwe.

Czym są markery nowotworowe?

Kiedy w organizmie występuje onkogeneza, pojawiają się w nim również markery nowotworowe - ich poziom znacząco wzrasta, kiedy rodzi się choroba. Musisz jednak wiedzieć, że markery nowotworowe jako substancje wytwarzają nie tylko komórki nowotworowe - mogą je generować również zupełnie zdrowe komórki. Taka sytuacja może wystąpić w momencie, gdy twój układ odpornościowy próbuje odpowiednio zareagować na nagłe pojawienie się zmienionych komórek.


Zanim przejrzysz wszystkie przerażające artykuły spod hasła “badania markery nowotworowe” w Internecie, wiedz, że markery internetowe najczęściej wykrywa się w badaniu krwi. Może jednak zdarzyć się, że wykaże je również badanie moczu czy tkanki. Dopiero w uzasadnionych przypadkach - np. w kiedy występują bardzo charakterystyczne objawy lub sam wywiad rodzinny pozostaje bardzo niepokojący, lekarz kieruje pacjenta na dokładne badanie markerów nowotworowych. Możesz również wykonywać je na własną rękę, jeśli cokolwiek cię niepokoi - warto jednak zdawać sobie sprawę, które markery nowotworowe odpowiadają jakim chorobom.

Czy badania na obecność markerów nowotworowych są dokładne?

Dlaczego nie warto czytać wszystkiego, co znajduje się w sieci pod hasłem “badanie markery nowotworowe”? Przede wszystkim, ludzie sami próbują się diagnozować i często próbują być mądrzejsi od swoich lekarzy. Musisz bowiem wiedzieć, że pomiar poziomu markera nowotworowego nie jest badaniem jednoznacznym. Co to znaczy? Jeśli wybierzesz się na takie badanie na własną rękę, musisz zdawać sobie sprawę, że sama obecność podwyższonego poziomu markerów nowotworowych nie oznacza, że z całą pewnością masz raka.

Pamiętaj, że dany związek może pojawić się także przy innych schorzeniach,a ich podwyższony poziom może wynikać także z różnic osobniczych.